| User | ctguru |
| Upload Date | Fri, 20 Sep 2019 08:45:56 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Hewlett-Packard HP Z800 Workstation |
| Motherboard | Hewlett-Packard 0AECh |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Xeon X5680 |
| Topology | 2 Processors, 12 Cores, 24 Threads |
| Base Frequency | 3.34 GHz |
| Maximum Frequency | 3.60 GHz |
| Package | Socket 1366 LGA |
| Codename | Westmere-EP |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 95.98 GB DDR3 SDRAM 665 MHz |
| Channels | 3 |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Advanced Micro Devices, Inc. |
| Platform Name | AMD Accelerated Parallel Processing |
| Device Vendor | Advanced Micro Devices, Inc. |
| Device Name | Ellesmere |
| Board Name | Radeon RX 580 Series |
| Compute Units | 36 |
| Maximum Frequency | 1.37 GHz |
| Device Memory | 8.00 GB |
| OpenCL Score | 41491 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
52808
13.7 Gpixels/sec |
|
|
Canny
|
36847
2.31 Gpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
116112
164.2 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
33783
5.96 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
50125
2.76 Gpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
109184
1.27 Gpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
8540
65.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
42893
1.06 Gpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
10727
221.9 Mpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
99332
2645.8 FPS |
|
|
SFFT
|
38475
530.0 Gflops |