| User | FangYuan |
| Upload Date | Thu, 19 Sep 2019 15:00:39 +0000 |
| Views | 17 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 (64-bit) |
| Model | Acer Aspire E1-531 |
| Motherboard | Acer EA50_HC_CR |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Pentium 2020M |
| Topology | 1 Processor, 2 Cores |
| Base Frequency | 2.39 GHz |
| Maximum Frequency | 2.39 GHz |
| Package | Socket 988B rPGA |
| Codename | Ivy Bridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 256 KB x 1 |
| L3 Cache | 2.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 4.00 GB DDR3 SDRAM 798 MHz |
| Channels | 1 |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Intel(R) Corporation |
| Platform Name | Intel(R) OpenCL |
| Device Vendor | Intel(R) Corporation |
| Device Name | Intel(R) HD Graphics |
| Compute Units | 6 |
| Maximum Frequency | 1.10 GHz |
| Device Memory | 1.32 GB |
| OpenCL Score | 408 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
195
50.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
190
11.9 Mpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
194
274.2 Mpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
244
43.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
595
32.7 Mpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
1968
22.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
337
2.60 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
315
7.77 Mpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
119
2.46 Mpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
3080
82.0 FPS |
|
|
SFFT
|
644
8.87 Gflops |