| User | macworld99 |
| Upload Date | Sun, 22 May 2022 16:01:53 +0000 |
| Views | 8 |
| Notes | Big Sur 11.6.6 M1 8GB 8GPU |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 11.6.6 (Build 20G624) |
| Model | MacBook Air (Late 2020) |
| Model ID | MacBookAir10,1 |
| Motherboard | MacBookAir10,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M1 |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 8.00 GB |
| Metal Information | |
|---|---|
| Device Name | Apple M1 |
| GPU Cores | 8 |
| Metal Score | 20330 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
16165
4.18 Gpixels/sec |
|
|
Canny
|
18191
1.14 Gpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
50050
70.8 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
13091
2.31 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
14817
814.5 Mpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
26395
306.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
10301
79.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
25915
638.8 Mpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
10462
216.4 Mpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
96841
2579.4 FPS |
|
|
SFFT
|
12031
165.7 Gflops |