| User | TechRestorer |
| Upload Date | Mon, 16 May 2022 18:37:12 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 11.6.5 (Build 20G527) |
| Model | MacBook Pro (13-inch Retina Early 2015) |
| Model ID | MacBookPro12,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-E43C1C25D4880AD6 MacBookPro12,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-5557U |
| Topology | 1 Processor, 2 Cores, 4 Threads |
| Base Frequency | 3.10 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR3 1867 MT/s |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Apple |
| Platform Name | Apple |
| Device Vendor | Intel Inc. |
| Device Name | Intel(R) Iris(TM) Graphics 6100 |
| Compute Units | 48 |
| Maximum Frequency | 1100 MHz |
| Device Memory | 1.50 GB |
| OpenCL Score | 1119 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
749
193.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
574
35.9 Mpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
1750
2.48 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
540
95.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
975
53.6 Mpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
3807
44.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1216
9.36 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1090
26.9 Mpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
384
7.94 Mpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
6527
173.8 FPS |
|
|
SFFT
|
686
9.45 Gflops |