| User | xxxcom |
| Upload Date | Mon, 16 May 2022 10:08:16 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 12.3.1 (Build 21E258) |
| Model | iMac (27-inch Retina Late 2015) |
| Model ID | iMac17,1 |
| Motherboard | Acidanthera Mac-DB15BD556843C820 iMac17,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB RAM |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Apple |
| Platform Name | Apple |
| Device Vendor | AMD |
| Device Name | AMD Radeon RX 580 Compute Engine |
| Compute Units | 36 |
| Maximum Frequency | 1240 MHz |
| Device Memory | 8.00 GB |
| OpenCL Score | 33331 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
40934
10.6 Gpixels/sec |
|
|
Canny
|
24718
1.55 Gpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
142161
201.1 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
20433
3.60 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
29580
1.63 Gpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
73294
849.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
9382
72.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
32512
801.4 Mpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
9575
198.1 Mpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
202131
5383.9 FPS |
|
|
SFFT
|
14993
206.5 Gflops |