| Upload Date | Sat, 14 May 2022 13:13:11 +0000 |
| Views | 21 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 (64-bit) |
| Model | GIGABYTE AERO 15 Studio XC |
| Motherboard | GIGABYTE AERO 15 Studio XC |
| Power Plan | Smartmanager High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-10870H |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 2.19 GHz |
| Maximum Frequency | 4785 MHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Comet Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 256 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1463 MHz |
| Channels | 2 |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | NVIDIA Corporation |
| Platform Name | NVIDIA CUDA |
| Device Vendor | NVIDIA Corporation |
| Device Name | NVIDIA GeForce RTX 3070 Laptop GPU |
| Compute Units | 40 |
| Maximum Frequency | 1290 MHz |
| Device Memory | 8.00 GB |
| OpenCL Score | 91650 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
98809
25.6 Gpixels/sec |
|
|
Canny
|
74743
4.68 Gpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
227825
322.2 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
68834
12.1 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
68326
3.76 Gpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
224541
2.60 Gpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
32258
248.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
93032
2.29 Gpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
30677
634.6 Mpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
390721
10407.2 FPS |
|
|
SFFT
|
59959
825.9 Gflops |