| User | olbj |
| Upload Date | Fri, 29 Apr 2022 07:27:23 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 12.3.1 (Build 21E258) |
| Model | MacBook Pro (15-inch Late 2016) |
| Model ID | MacBookPro13,3 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-A5C67F76ED83108C MacBookPro13,3 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6820HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 2.70 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB LPDDR3 2133 MT/s |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Apple |
| Platform Name | Apple |
| Device Vendor | Intel Inc. |
| Device Name | Intel(R) HD Graphics 530 |
| Compute Units | 24 |
| Maximum Frequency | 1050 MHz |
| Device Memory | 1.50 GB |
| OpenCL Score | 4579 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
4063
1.05 Gpixels/sec |
|
|
Canny
|
2797
175.1 Mpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
7466
10.6 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4499
793.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3781
207.8 Mpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
9310
107.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3328
25.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4693
115.7 Mpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
2631
54.4 Mpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
18542
493.9 FPS |
|
|
SFFT
|
1811
25.0 Gflops |