| User | olbj |
| Upload Date | Fri, 29 Apr 2022 07:25:35 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 12.3.1 (Build 21E258) |
| Model | MacBook Pro (15-inch Late 2016) |
| Model ID | MacBookPro13,3 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-A5C67F76ED83108C MacBookPro13,3 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6820HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 2.70 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB LPDDR3 2133 MT/s |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Apple |
| Platform Name | Apple |
| Device Vendor | AMD |
| Device Name | AMD Radeon Pro 455 Compute Engine |
| Compute Units | 12 |
| Maximum Frequency | 855 MHz |
| Device Memory | 2.00 GB |
| OpenCL Score | 14146 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
19285
4.99 Gpixels/sec |
|
|
Canny
|
9998
625.8 Mpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
37694
53.3 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
13556
2.39 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
11329
622.7 Mpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
30850
357.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3734
28.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
9676
238.5 Mpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
4896
101.3 Mpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
68131
1814.7 FPS |
|
|
SFFT
|
10938
150.7 Gflops |