| User | Mardeson |
| Upload Date | Wed, 27 Apr 2022 18:35:32 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 12.3.1 (Build 21E258) |
| Model | iMac Pro (Late 2017) |
| Model ID | iMacPro1,1 |
| Motherboard | Acidanthera Mac-7BA5B2D9E42DDD94 iMacPro1,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Xeon E5-2640 v3 |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 2.60 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 256 KB x 8 |
| L3 Cache | 20.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB RAM |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Apple |
| Platform Name | Apple |
| Device Vendor | AMD |
| Device Name | AMD Radeon RX 550 Compute Engine |
| Compute Units | 10 |
| Maximum Frequency | 1071 MHz |
| Device Memory | 2.00 GB |
| OpenCL Score | 12035 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
15988
4.14 Gpixels/sec |
|
|
Canny
|
9093
569.2 Mpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
35105
49.6 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
8619
1.52 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
8609
473.3 Mpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
22545
261.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4130
31.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8925
220.0 Mpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
4633
95.8 Mpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
49033
1306.0 FPS |
|
|
SFFT
|
10731
147.8 Gflops |