| User | TechRestorer |
| Upload Date | Mon, 25 Apr 2022 19:09:29 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 11.6.5 (Build 20G527) |
| Model | iMac (27-inch Retina) |
| Model ID | iMac15,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-42FD25EABCABB274 iMac15,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR3 1600 MT/s |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Apple |
| Platform Name | Apple |
| Device Vendor | AMD |
| Device Name | AMD Radeon R9 M290X Compute Engine |
| Compute Units | 20 |
| Maximum Frequency | 975 MHz |
| Device Memory | 2.00 GB |
| OpenCL Score | 24369 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
35494
9.18 Gpixels/sec |
|
|
Canny
|
16083
1.01 Gpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
76200
107.8 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
20971
3.70 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
19915
1.09 Gpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
57383
665.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
6201
47.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
17546
432.5 Mpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
7101
146.9 Mpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
119228
3175.7 FPS |
|
|
SFFT
|
18744
258.2 Gflops |