| User | Mardeson |
| Upload Date | Tue, 19 Apr 2022 21:09:04 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 12.3.1 (Build 21E258) |
| Model | iMac Pro (Late 2017) |
| Model ID | iMacPro1,1 |
| Motherboard | Acidanthera Mac-7BA5B2D9E42DDD94 iMacPro1,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Xeon E5-2640 v3 |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 2.60 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 256 KB x 8 |
| L3 Cache | 20.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB RAM |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Apple |
| Platform Name | Apple |
| Device Vendor | AMD |
| Device Name | AMD Radeon RX 550 Compute Engine |
| Compute Units | 10 |
| Maximum Frequency | 1071 MHz |
| Device Memory | 2.00 GB |
| OpenCL Score | 11939 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
14253
3.69 Gpixels/sec |
|
|
Canny
|
9119
570.8 Mpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
35350
50.0 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
8956
1.58 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
8484
466.4 Mpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
21938
254.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4111
31.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8674
213.8 Mpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
4792
99.1 Mpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
49530
1319.3 FPS |
|
|
SFFT
|
10838
149.3 Gflops |