|
3590
Single-Core Score |
18969
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | DrMacabre |
| Upload Date | Sat, 07 Jul 2018 04:42:22 +0000 |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.13 (Build 17A405) |
| Model | MacPro6,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-F60DEB81FF30ACF6 1.0 |
| Memory | 32.00 GB 2133 MHz DDR3 |
| BIOS | Apple Inc. MP61.88Z.0120.B00.1708080652 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4930K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 62 Stepping 4 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3590 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2804 | |
| Integer Score | 3637 | |
| Floating Point Score | 3372 | |
| Memory Score | 4009 | |
|
AES
|
2804
2.11 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3592
5.61 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3915
31.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3529
48.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2525
2.60 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4788
3.24 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
2831
78.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
2842
12.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4344
3.94 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3179
99.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3616
96.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5662
389.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
3934
10.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
1893
40.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
3821
9.53 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3197
2.39 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3028
442.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4261
12474.0 FPS |
|
|
HDR
|
3658
13.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3548
62.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4257
36.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3422
999.7 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4226
11.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6838
63.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2230
11.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 18969 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 17453 | |
| Integer Score | 23375 | |
| Floating Point Score | 21243 | |
| Memory Score | 6022 | |
|
AES
|
17453
13.1 GB/sec |
|
|
LZMA
|
24793
38.7 MB/sec |
|
|
JPEG
|
28813
231.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
24660
342.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
18362
18.9 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
29150
19.7 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
13037
361.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
18428
83.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
25939
23.5 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
20595
643.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
22044
585.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
37686
2.59 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
26480
73.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
10758
227.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
23345
58.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
21285
15.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
20417
2.98 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
30953
90612.1 FPS |
|
|
HDR
|
24844
90.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
20920
366.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
21290
182.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
23574
6.89 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7653
21.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6711
64.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4254
22.7 GB/sec |