|
4365
Single-Core Score |
23155
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | DrMacabre |
| Upload Date | Sat, 07 Jul 2018 04:24:56 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.13 (Build 17A405) |
| Model | MacPro6,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-F60DEB81FF30ACF6 1.0 |
| Memory | 32.00 GB 1600 MHz DDR3 |
| BIOS | Apple Inc. MP61.88Z.0120.B00.1708080652 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4930K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 62 Stepping 4 |
| Base Frequency | 4.25 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4365 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3499 | |
| Integer Score | 4551 | |
| Floating Point Score | 4208 | |
| Memory Score | 4402 | |
|
AES
|
3499
2.64 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4527
7.07 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4891
39.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4368
60.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3150
3.24 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5922
4.01 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3554
98.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3540
16.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5504
4.99 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3970
124.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4525
120.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7162
492.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
4913
13.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2347
49.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
4684
11.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3996
2.98 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3801
555.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5333
15613.7 FPS |
|
|
HDR
|
4574
16.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4462
78.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5306
45.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4291
1.25 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4632
12.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7075
61.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2604
13.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 23155 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 21295 | |
| Integer Score | 28627 | |
| Floating Point Score | 26369 | |
| Memory Score | 6487 | |
|
AES
|
21295
16.0 GB/sec |
|
|
LZMA
|
31010
48.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
35881
288.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
29787
413.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
22463
23.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
32334
21.9 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16521
458.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
22899
104.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
30862
28.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
25564
798.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
26703
709.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
47736
3.28 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
33080
91.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
13463
284.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
29070
72.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
27059
20.2 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
25235
3.68 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
39719
116273.5 FPS |
|
|
HDR
|
30989
112.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
26441
463.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
23767
203.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
29824
8.71 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
8051
22.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6906
62.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4910
26.2 GB/sec |