|
5541
Single-Core Score |
19253
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.2 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | hyungwoo0312 |
| Upload Date | Fri, 06 Jul 2018 14:55:43 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Education (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock Z170 Pro4S |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1500MHz |
| Northbridge | Intel Skylake 07 |
| Southbridge | Intel Z170 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. P3.00 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Maximum Frequency | 4.20 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5541 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5050 | |
| Integer Score | 5386 | |
| Floating Point Score | 5146 | |
| Memory Score | 6606 | |
|
AES
|
5050
3.80 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5077
7.93 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5010
40.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5014
69.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4958
5.10 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5535
3.75 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5223
144.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4889
22.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5968
5.41 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4981
155.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5198
138.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8176
562.2 functions/sec |
|
|
Camera
|
5286
14.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5273
111.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
5237
13.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4930
3.68 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5017
732.6 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4969
14547.1 FPS |
|
|
HDR
|
5267
19.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5111
89.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5746
49.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4827
1.41 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6394
17.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8287
52.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5441
29.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 19253 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 18246 | |
| Integer Score | 22952 | |
| Floating Point Score | 21903 | |
| Memory Score | 7206 | |
|
AES
|
18246
13.7 GB/sec |
|
|
LZMA
|
23735
37.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
23962
192.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
21133
293.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
20310
20.9 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
20447
13.8 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
22644
627.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
19284
87.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
24827
22.5 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
21222
663.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
19825
526.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
38502
2.65 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
24391
67.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
18000
380.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
22366
55.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
22486
16.8 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
21635
3.16 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
26212
76732.4 FPS |
|
|
HDR
|
25505
92.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
21814
382.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
17914
153.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
22679
6.62 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7599
21.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8139
53.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6052
32.3 GB/sec |