|
4012
Single-Core Score |
17505
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | DrMacabre |
| Upload Date | Thu, 05 Jul 2018 23:56:27 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.13 (Build 17A405) |
| Model | MacPro6,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-F60DEB81FF30ACF6 1.0 |
| Memory | 8.00 GB 0 MHz RAM |
| BIOS | Apple Inc. MP61.88Z.0120.B00.1708080652 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4930K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 62 Stepping 4 |
| Base Frequency | 4.12 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4012 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3374 | |
| Integer Score | 4359 | |
| Floating Point Score | 3996 | |
| Memory Score | 3415 | |
|
AES
|
3374
2.54 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4387
6.85 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4671
37.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4135
57.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3004
3.09 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5662
3.83 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3439
95.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3415
15.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5340
4.84 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3859
120.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4191
111.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6899
474.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
4675
13.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2292
48.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
3794
9.46 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3880
2.90 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3700
540.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5177
15157.6 FPS |
|
|
HDR
|
4362
15.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4311
75.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5145
44.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4158
1.21 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2986
8.27 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6758
64.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
1975
10.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 17505 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5801 | |
| Integer Score | 21968 | |
| Floating Point Score | 22034 | |
| Memory Score | 3597 | |
|
AES
|
5801
4.37 GB/sec |
|
|
LZMA
|
28670
44.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
34325
276.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
15038
208.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
21496
22.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
12408
8.40 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
15880
440.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
22104
100.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
21810
19.8 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
24654
770.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
11916
316.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
45398
3.12 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
31348
86.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
10639
224.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
28348
70.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
26063
19.5 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
25088
3.66 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
38065
111432.2 FPS |
|
|
HDR
|
21102
76.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
25353
444.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
10618
90.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
28718
8.39 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3092
8.57 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6585
65.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2287
12.2 GB/sec |