|
3328
Single-Core Score |
14506
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | DrMacabre |
| Upload Date | Thu, 05 Jul 2018 23:44:15 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.13 (Build 17A405) |
| Model | MacPro6,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-F60DEB81FF30ACF6 1.0 |
| Memory | 8.00 GB 0 MHz RAM |
| BIOS | Apple Inc. MP61.88Z.0120.B00.1708080652 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4930K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 62 Stepping 4 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3328 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2786 | |
| Integer Score | 3574 | |
| Floating Point Score | 3356 | |
| Memory Score | 2868 | |
|
AES
|
2786
2.10 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3619
5.65 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3849
31.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3415
47.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2509
2.58 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4533
3.07 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
2809
77.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
2786
12.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4389
3.98 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3171
99.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3458
91.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5633
387.3 functions/sec |
|
|
Camera
|
3796
10.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
1876
39.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
3785
9.44 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3197
2.39 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3047
445.0 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4274
12513.8 FPS |
|
|
HDR
|
3579
13.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3534
61.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4207
36.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3433
1.00 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2473
6.85 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5887
73.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
1622
8.67 GB/sec |
| Multi-Core Score | 14506 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5254 | |
| Integer Score | 18251 | |
| Floating Point Score | 18079 | |
| Memory Score | 3030 | |
|
AES
|
5254
3.96 GB/sec |
|
|
LZMA
|
24197
37.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
28460
229.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
12758
176.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
17979
18.5 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
10711
7.25 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
13123
363.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
18040
81.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
16985
15.4 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
20615
644.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10100
268.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
37372
2.57 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
25817
71.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
8827
186.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
23318
58.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
20686
15.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
20285
2.96 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
30989
90715.7 FPS |
|
|
HDR
|
17427
63.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
20975
367.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
8869
75.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
23790
6.95 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2630
7.29 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5720
75.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
1850
9.88 GB/sec |