|
5293
Single-Core Score |
20455
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | kennydufour |
| Upload Date | Wed, 04 Jul 2018 04:18:42 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Professionnel (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock Z370 Extreme4 |
| Memory | 8.00 GB 1467MHz |
| Northbridge | Intel Coffee Lake 07 |
| Southbridge | Intel Z370 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. P1.80 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5293 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5172 | |
| Integer Score | 5676 | |
| Floating Point Score | 5477 | |
| Memory Score | 4185 | |
|
AES
|
5172
3.89 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5412
8.45 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5327
42.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5182
71.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5449
5.60 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5867
3.97 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5572
154.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5055
23.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6254
5.67 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5228
163.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5266
139.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8666
595.9 functions/sec |
|
|
Camera
|
5582
15.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5497
116.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
5678
14.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5273
3.94 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5301
774.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5332
15610.1 FPS |
|
|
HDR
|
5395
19.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5494
96.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6147
52.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5235
1.53 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3920
10.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7569
57.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2471
13.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 20455 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 8484 | |
| Integer Score | 25485 | |
| Floating Point Score | 25711 | |
| Memory Score | 4246 | |
|
AES
|
8484
6.39 GB/sec |
|
|
LZMA
|
31381
49.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
33932
273.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16217
224.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
30774
31.6 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
12274
8.31 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
33345
924.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
26055
118.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
21062
19.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
25295
790.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
12961
344.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
57364
3.94 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
33449
92.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
12584
266.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
33634
83.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
34239
25.6 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
31996
4.67 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
39799
116506.3 FPS |
|
|
HDR
|
23621
85.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
29348
514.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11077
94.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
34656
10.1 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3797
10.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7040
61.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2864
15.3 GB/sec |