|
4606
Single-Core Score |
13229
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.0.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | JP_MBP_PC |
| Upload Date | Sat, 29 Oct 2016 12:52:56 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. P8Z77-V |
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 847MHz |
| Northbridge | Intel Ivy Bridge 09 |
| Southbridge | Intel Z77 04 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1708 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-3570K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 58 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.60 GHz |
| Package | Socket 1155 LGA |
| Codename | Ivy Bridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4606 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4065 | |
| Integer Score | 4543 | |
| Floating Point Score | 4314 | |
| Memory Score | 5324 | |
|
AES
|
4065
3.06 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5305
8.29 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4850
39.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4597
63.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3440
3.54 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5090
3.44 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4192
116.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4227
19.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4548
4.12 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4386
137.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4806
127.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
4426
304.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
4966
13.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2709
57.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
4537
11.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4225
3.16 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3927
573.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4614
13508.1 FPS |
|
|
HDR
|
5166
18.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4455
78.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5395
46.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4437
1.30 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4848
13.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8129
18.8 Moperations/sec |
|
|
Memory Bandwidth
|
3830
20.5 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13229 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 11653 | |
| Integer Score | 15195 | |
| Floating Point Score | 15426 | |
| Memory Score | 5902 | |
|
AES
|
11653
8.78 GB/sec |
|
|
LZMA
|
18523
28.9 MB/sec |
|
|
JPEG
|
18571
149.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
15528
215.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
13434
13.8 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
12868
8.71 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16434
455.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15400
69.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
12199
11.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
14748
460.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
12601
334.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
15281
1.05 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
18722
51.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
9881
208.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
16623
41.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
16778
12.5 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
14533
2.12 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
18208
53303.7 FPS |
|
|
HDR
|
18096
65.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
16104
282.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
13270
113.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
17550
5.13 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6152
17.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7930
18.3 Moperations/sec |
|
|
Memory Bandwidth
|
4216
22.5 GB/sec |