|
5716
Single-Core Score |
13905
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.0.1 Tryout for Linux x86 (64-bit) | |
| Upload Date | Sat, 29 Oct 2016 12:30:48 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Linux 4.4.25-4-vanilla x86_64 |
| Model | To Be Filled By O.E.M. To Be Filled By O.E.M. |
| Motherboard | ASRock Z170 Extreme4 |
| Memory | 30.37 GB |
| BIOS | American Megatrends Inc. P7.00 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-6600K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.40 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5716 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5000 | |
| Integer Score | 5388 | |
| Floating Point Score | 5810 | |
| Memory Score | 6490 | |
|
AES
|
5000
3.77 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5185
8.10 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5741
46.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5419
75.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4221
4.34 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6397
4.33 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5492
152.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5913
26.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3801
3.44 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5057
158.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5342
141.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7175
493.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
5756
16.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5987
126.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
6289
15.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5548
4.14 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4915
717.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5836
17085.9 FPS |
|
|
HDR
|
6785
24.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5441
95.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6261
53.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5447
1.59 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6184
17.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7553
17.4 Moperations/sec |
|
|
Memory Bandwidth
|
5855
31.3 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13905 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 16370 | |
| Integer Score | 12552 | |
| Floating Point Score | 20423 | |
| Memory Score | 6554 | |
|
AES
|
16370
12.3 GB/sec |
|
|
LZMA
|
17806
27.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
21903
176.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
18555
257.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
8822
9.07 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
17191
11.6 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4746
131.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
22590
102.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
2166
1.96 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
17474
546.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13144
349.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
11372
781.9 functions/sec |
|
|
Camera
|
22997
63.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
17962
379.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
23963
59.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
22085
16.5 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
17701
2.58 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
23055
67492.9 FPS |
|
|
HDR
|
22665
82.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
20487
358.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
15776
135.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
21756
6.35 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7197
19.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7440
17.2 Moperations/sec |
|
|
Memory Bandwidth
|
5259
28.1 GB/sec |