|
4130
Single-Core Score |
12760
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.3 for Windows x86 (64-bit) | |
| User | Pavilionlee |
| Upload Date | Thu, 28 Jun 2018 14:41:03 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Insider Preview (64-bit) |
| Model | LENOVO 20BHS16L00 |
| Motherboard | LENOVO 20BHS16L00 |
| Memory | 32.00 GB DDR3 SDRAM 799MHz |
| Northbridge | Intel Haswell 06 |
| Southbridge | Intel QM87 C1 |
| BIOS | LENOVO GNET87WW (2.35 ) |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4800MQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 2.69 GHz |
| Maximum Frequency | 3.69 GHz |
| Package | Socket 947 rPGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4130 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3870 | |
| Integer Score | 4308 | |
| Floating Point Score | 3858 | |
| Memory Score | 4202 | |
|
AES
|
3870
2.91 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4401
6.87 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4170
33.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4045
56.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3875
3.98 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3923
2.65 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4311
119.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4079
18.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4867
4.41 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3942
123.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4030
107.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6455
443.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
4130
11.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3314
70.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
3658
9.12 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3640
2.72 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3743
546.6 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4124
12073.1 FPS |
|
|
HDR
|
4207
15.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3867
67.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4426
37.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3863
1.13 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3941
10.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5036
86.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3740
20.0 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12760 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 10916 | |
| Integer Score | 15734 | |
| Floating Point Score | 14250 | |
| Memory Score | 4292 | |
|
AES
|
10916
8.22 GB/sec |
|
|
LZMA
|
16874
26.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
19166
154.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
15732
218.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
13870
14.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14157
9.58 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
15090
418.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
13067
59.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
11449
10.4 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
15919
497.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13464
357.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
26052
1.79 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
18291
50.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
8193
173.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
14707
36.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
14574
10.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
14324
2.09 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
18757
54910.5 FPS |
|
|
HDR
|
18511
67.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
14074
246.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11806
101.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
16704
4.88 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4622
12.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4900
88.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3492
18.6 GB/sec |