|
3928
Single-Core Score |
7738
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | chenguang |
| Upload Date | Thu, 28 Jun 2018 09:32:41 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home Single Language (64-bit) |
| Model | Acer Aspire A515-51G |
| Motherboard | KBL Charmander_KL |
| Memory | 7.88 GB DDR4 SDRAM 1065MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 02 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | Insyde Corp. V1.19 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-7200U |
| Topology | 1 Processor, 2 Cores, 4 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 9 |
| Base Frequency | 2.69 GHz |
| Maximum Frequency | 3.09 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 3.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3928 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3667 | |
| Integer Score | 3888 | |
| Floating Point Score | 3712 | |
| Memory Score | 4408 | |
|
AES
|
3667
2.76 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3505
5.48 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3687
29.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3699
51.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3611
3.71 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3776
2.56 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3873
107.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3696
16.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4359
3.95 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3604
112.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3602
95.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5891
405.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
3843
10.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3713
78.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
3913
9.76 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3645
2.72 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3696
539.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3662
10721.2 FPS |
|
|
HDR
|
3901
14.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3701
64.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3608
30.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3584
1.05 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4303
11.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5848
74.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3405
18.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 7738 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 8522 | |
| Integer Score | 8633 | |
| Floating Point Score | 8158 | |
| Memory Score | 4899 | |
|
AES
|
8522
6.42 GB/sec |
|
|
LZMA
|
8355
13.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
8912
71.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
8584
119.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
7444
7.65 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
9201
6.23 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
8402
232.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
7218
32.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
7727
7.00 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
8109
253.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
7911
210.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
14377
988.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
9061
25.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6438
136.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
7450
18.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
8407
6.28 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
8213
1.20 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
9785
28644.5 FPS |
|
|
HDR
|
9843
35.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
8285
145.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
7246
62.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
8366
2.44 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4806
13.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5896
73.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4151
22.2 GB/sec |