|
4184
Single-Core Score |
22579
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | McKnuty |
| Upload Date | Wed, 27 Jun 2018 14:46:21 +0000 |
| Views | 14 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Hewlett-Packard HP Z840 Workstation |
| Motherboard | Hewlett-Packard 2129 |
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1198MHz |
| Northbridge | Intel Broadwell-E 01 |
| Southbridge | Intel X99 05 |
| BIOS | Hewlett-Packard M60 v02.29 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Xeon E5-2637 v4 |
| Topology | 2 Processors, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 79 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.49 GHz |
| Maximum Frequency | 3.69 GHz |
| Package | Socket 2011 LGA |
| Codename | Broadwell-E/EP |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 15.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4184 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3750 | |
| Integer Score | 4474 | |
| Floating Point Score | 4238 | |
| Memory Score | 3559 | |
|
AES
|
3750
2.82 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4326
6.76 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4274
34.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4175
57.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4103
4.22 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4758
3.22 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4329
120.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4123
18.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4643
4.21 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4167
130.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4236
112.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6706
461.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
4362
12.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3863
81.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
4296
10.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4061
3.03 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4353
635.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4475
13101.0 FPS |
|
|
HDR
|
4512
16.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3721
65.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4846
41.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4129
1.21 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2204
6.11 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5713
75.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3581
19.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 22579 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13802 | |
| Integer Score | 28080 | |
| Floating Point Score | 26785 | |
| Memory Score | 6088 | |
|
AES
|
13802
10.4 GB/sec |
|
|
LZMA
|
33118
51.7 MB/sec |
|
|
JPEG
|
31440
253.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
24777
343.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
27335
28.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
21391
14.5 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
31639
877.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
24605
111.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
42254
38.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
19110
597.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13676
363.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
56751
3.90 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
32662
90.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
22687
479.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
33947
84.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
34565
25.8 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
13828
2.02 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
30784
90118.1 FPS |
|
|
HDR
|
26818
97.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
24507
429.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
25847
221.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
36864
10.8 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6834
18.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4695
92.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
7034
37.6 GB/sec |