|
6085
Single-Core Score |
27647
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.3 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | benwwchen |
| Upload Date | Mon, 25 Jun 2018 11:40:02 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.12.6 (Build 16G1408) |
| Model | iMac18,3 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| Memory | 16.00 GB 0 MHz RAM |
| BIOS | Apple Inc. IM183.88Z.0158.B00.1804091704 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6085 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4013 | |
| Integer Score | 6243 | |
| Floating Point Score | 6428 | |
| Memory Score | 5734 | |
|
AES
|
4013
3.02 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5526
8.63 MB/sec |
|
|
JPEG
|
6101
49.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5833
80.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
6037
6.20 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6923
4.68 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5401
149.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5137
23.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6934
6.28 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5376
168.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6236
165.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
10237
703.9 functions/sec |
|
|
Camera
|
6466
17.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6600
139.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
6764
16.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5919
4.42 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5486
801.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6828
19990.7 FPS |
|
|
HDR
|
7242
26.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6311
110.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
7090
60.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5846
1.71 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5486
15.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7115
60.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4830
25.8 GB/sec |
| Multi-Core Score | 27647 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 14013 | |
| Integer Score | 34278 | |
| Floating Point Score | 34477 | |
| Memory Score | 5888 | |
|
AES
|
14013
10.6 GB/sec |
|
|
LZMA
|
35668
55.7 MB/sec |
|
|
JPEG
|
43486
349.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
29528
409.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
34361
35.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
23697
16.0 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
21967
609.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
32094
145.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
33597
30.4 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
34101
1.07 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
29076
772.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
70023
4.81 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
42912
119.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
19128
404.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
43064
107.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
39571
29.6 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
36106
5.27 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
52682
154219.6 FPS |
|
|
HDR
|
37306
135.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
38951
682.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
18424
157.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
41475
12.1 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6086
16.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6965
62.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4818
25.7 GB/sec |