|
5567
Single-Core Score |
18542
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.0.4 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | quadrofource |
| Upload Date | Sun, 24 Jun 2018 17:31:49 +0000 |
| Views | 5 |
| Notes | 6700k 4.4 ghz |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | MSI MS-7998 |
| Motherboard | MSI Z170A SLI PLUS (MS-7998) |
| Memory | 15.96 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID191F 07 |
| Southbridge | Intel IDA145 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.C0 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.01 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5567 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5240 | |
| Integer Score | 5310 | |
| Floating Point Score | 5362 | |
| Memory Score | 6536 | |
|
AES
|
5240
3.95 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5341
8.34 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5271
42.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5263
73.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5246
5.39 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5672
3.84 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5431
150.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5190
23.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5131
4.65 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5135
160.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5415
143.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5124
352.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
5535
15.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5511
116.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
5635
14.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5171
3.86 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5256
767.6 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5142
15052.8 FPS |
|
|
HDR
|
5489
19.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5141
90.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5935
50.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5049
1.47 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6275
17.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7641
17.6 Moperations/sec |
|
|
Memory Bandwidth
|
5825
31.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 18542 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 19807 | |
| Integer Score | 21093 | |
| Floating Point Score | 21990 | |
| Memory Score | 7314 | |
|
AES
|
19807
14.9 GB/sec |
|
|
LZMA
|
24195
37.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
25223
203.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
22266
308.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
21260
21.8 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
22088
14.9 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
22572
625.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
19423
88.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
12977
11.8 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
22447
701.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
21357
567.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
18031
1.24 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
24726
68.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
14667
310.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
23531
58.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
22933
17.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
22494
3.28 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
26820
78513.5 FPS |
|
|
HDR
|
26678
96.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
22852
400.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
17542
150.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
23551
6.88 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7966
22.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7640
17.6 Moperations/sec |
|
|
Memory Bandwidth
|
6431
34.3 GB/sec |