|
4753
Single-Core Score |
13381
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | DrMacabre |
| Upload Date | Sun, 24 Jun 2018 17:06:40 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Famille (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock Z270 Pro4 |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1067MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel Z270 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. P2.30 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-7600K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| Maximum Frequency | 4.20 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4753 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4664 | |
| Integer Score | 5108 | |
| Floating Point Score | 5018 | |
| Memory Score | 3577 | |
|
AES
|
4664
3.51 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4761
7.44 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4913
39.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4828
67.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4853
4.99 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4654
3.15 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4830
133.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4734
21.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5814
5.27 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4815
150.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4826
128.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7984
548.9 functions/sec |
|
|
Camera
|
5024
13.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5027
106.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
5286
13.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4773
3.57 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4995
729.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4747
13898.8 FPS |
|
|
HDR
|
5223
18.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4955
86.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5259
45.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4934
1.44 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3219
8.92 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6048
71.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2351
12.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13381 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6832 | |
| Integer Score | 16995 | |
| Floating Point Score | 15561 | |
| Memory Score | 3618 | |
|
AES
|
6832
5.14 GB/sec |
|
|
LZMA
|
16324
25.5 MB/sec |
|
|
JPEG
|
18346
147.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
14059
195.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
18143
18.6 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
10715
7.25 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
18660
517.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
16957
77.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
20106
18.2 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
17440
544.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
11837
314.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
28474
1.96 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
18975
52.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
9327
197.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
20196
50.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
18436
13.8 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16567
2.42 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
18458
54034.1 FPS |
|
|
HDR
|
15944
57.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
18239
319.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
9342
79.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
18551
5.42 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3332
9.23 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5897
73.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2412
12.9 GB/sec |