|
5124
Single-Core Score |
16766
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.0.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | itislp |
| Upload Date | Fri, 28 Oct 2016 13:16:53 +0000 |
| Views | 16 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | HP 860-030 |
| Motherboard | HP 2B4B |
| Memory | 15.94 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID191F 07 |
| Southbridge | Intel IDA145 31 |
| BIOS | AMI A0.08 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.01 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5124 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4685 | |
| Integer Score | 5010 | |
| Floating Point Score | 5010 | |
| Memory Score | 5662 | |
|
AES
|
4685
3.53 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5041
7.87 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4841
39.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4999
69.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4946
5.08 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5274
3.57 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5147
142.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4965
22.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4781
4.33 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5002
156.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5020
133.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
4995
343.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
5137
14.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5016
106.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
5003
12.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4633
3.46 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4942
721.6 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4915
14388.0 FPS |
|
|
HDR
|
5104
18.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5207
91.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5730
49.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4629
1.35 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5667
15.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6562
15.2 Moperations/sec |
|
|
Memory Bandwidth
|
4883
26.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 16766 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 14999 | |
| Integer Score | 19128 | |
| Floating Point Score | 20617 | |
| Memory Score | 6115 | |
|
AES
|
14999
11.3 GB/sec |
|
|
LZMA
|
21967
34.3 MB/sec |
|
|
JPEG
|
22697
182.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
19478
270.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
19452
20.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
17688
12.0 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
21394
593.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
18792
85.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
11716
10.6 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
20081
627.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
17755
471.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
18641
1.28 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
22948
63.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
17322
366.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
21112
52.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
21595
16.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
20991
3.07 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
25169
73679.7 FPS |
|
|
HDR
|
23272
84.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
20264
355.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
15820
135.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
21628
6.32 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6762
18.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6497
15.0 Moperations/sec |
|
|
Memory Bandwidth
|
5207
27.8 GB/sec |