|
4101
Single-Core Score |
14172
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | DrMacabre |
| Upload Date | Sat, 23 Jun 2018 09:53:58 +0000 |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.13 (Build 17A405) |
| Model | MacPro6,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-F60DEB81FF30ACF6 1.0 |
| Memory | 32.00 GB 1600 MHz DDR3 |
| BIOS | Apple Inc. MP61.88Z.0122.B00.1802021814 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-2600K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 42 Stepping 7 |
| Base Frequency | 3.41 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4101 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3326 | |
| Integer Score | 4239 | |
| Floating Point Score | 3848 | |
| Memory Score | 4362 | |
|
AES
|
3326
2.50 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4333
6.77 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4674
37.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3905
54.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2977
3.06 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5071
3.43 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3345
92.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3294
15.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5198
4.71 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3846
120.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4087
108.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6860
471.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
4575
12.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2273
48.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
4347
10.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3325
2.48 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3420
499.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5032
14732.5 FPS |
|
|
HDR
|
3945
14.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4023
70.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4919
42.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4195
1.23 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3591
9.95 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6728
64.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3436
18.3 GB/sec |
| Multi-Core Score | 14172 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 9590 | |
| Integer Score | 17860 | |
| Floating Point Score | 15784 | |
| Memory Score | 4601 | |
|
AES
|
9590
7.22 GB/sec |
|
|
LZMA
|
19262
30.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
22998
185.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16816
233.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
14363
14.8 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
17504
11.8 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
13178
365.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
14696
66.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
17623
16.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
16781
524.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
14813
393.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
31194
2.14 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
21263
59.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
8536
180.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
18065
45.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
14182
10.6 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16108
2.35 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
24625
72088.3 FPS |
|
|
HDR
|
17627
63.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
16993
297.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12531
107.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
18684
5.46 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4133
11.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6599
65.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3573
19.1 GB/sec |