|
5198
Single-Core Score |
17526
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.3 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | andreapietrella88 |
| Upload Date | Wed, 20 Jun 2018 17:34:22 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.13.5 (Build 17F77) |
| Model | iMac (27-inch Retina Late 2015) |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-B809C3757DA9BB8D iMac17,1 |
| Memory | 32.00 GB 1867 MHz DDR3 |
| BIOS | Apple Inc. IM171.88Z.0154.B00.1805021829 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5198 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4449 | |
| Integer Score | 5145 | |
| Floating Point Score | 5371 | |
| Memory Score | 5247 | |
|
AES
|
4449
3.35 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4488
7.01 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5162
41.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4846
67.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4947
5.08 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5604
3.79 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4454
123.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4220
19.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5508
4.99 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4543
141.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5090
135.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8369
575.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
5523
15.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5489
116.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
5516
13.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4875
3.64 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4639
677.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5759
16860.0 FPS |
|
|
HDR
|
6187
22.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5386
94.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5788
49.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4893
1.43 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5293
14.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6045
71.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4517
24.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 17526 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 12105 | |
| Integer Score | 21208 | |
| Floating Point Score | 21112 | |
| Memory Score | 5215 | |
|
AES
|
12105
9.12 GB/sec |
|
|
LZMA
|
20740
32.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
23881
192.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
19645
272.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
18924
19.4 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
19425
13.1 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
15626
433.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
18429
83.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
22091
20.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
19795
618.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
20003
531.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
38695
2.66 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
23758
65.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
15887
335.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
23829
59.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
21372
16.0 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
21088
3.08 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
29873
87448.8 FPS |
|
|
HDR
|
23953
86.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
21441
375.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
14046
120.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
22671
6.62 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5557
15.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5980
72.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4269
22.8 GB/sec |