|
3278
Single-Core Score |
10449
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.2 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | nestroyer |
| Upload Date | Tue, 19 Jun 2018 21:39:28 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Education (64-bit) |
| Model | Acer Aspire VN7-592G |
| Motherboard | Acer Aspire VN7-592G |
| Memory | 8.00 GB DDR4 SDRAM 1064MHz |
| Northbridge | Intel Skylake-H 07 |
| Southbridge | Intel Skylake-H PCH 31 |
| BIOS | Insyde Corp. V1.12 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 2.59 GHz |
| Maximum Frequency | 3.49 GHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3278 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3088 | |
| Integer Score | 3277 | |
| Floating Point Score | 3169 | |
| Memory Score | 3494 | |
|
AES
|
3088
2.33 GB/sec |
|
|
LZMA
|
2997
4.68 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3083
24.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3127
43.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3026
3.11 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3256
2.20 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3241
89.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
2974
13.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3673
3.33 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3072
96.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3125
83.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
4902
337.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
3234
8.97 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3157
66.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
3337
8.32 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3030
2.26 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3097
452.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3048
8924.0 FPS |
|
|
HDR
|
3244
11.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3205
56.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3432
29.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3005
877.9 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3202
8.87 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5684
76.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2345
12.5 GB/sec |
| Multi-Core Score | 10449 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 7482 | |
| Integer Score | 12757 | |
| Floating Point Score | 12044 | |
| Memory Score | 3606 | |
|
AES
|
7482
5.63 GB/sec |
|
|
LZMA
|
13804
21.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
14571
117.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
12048
167.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
12427
12.8 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
10477
7.09 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
13548
375.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
11804
53.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
7742
7.02 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
12993
406.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10630
282.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
23269
1.60 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
14807
41.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
7351
155.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
13599
33.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
13593
10.2 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
13048
1.91 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
16091
47106.6 FPS |
|
|
HDR
|
14127
51.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
13334
233.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
7319
62.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
13559
3.96 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3316
9.19 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5484
78.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2580
13.8 GB/sec |