|
4829
Single-Core Score |
14727
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | samini_a |
| Upload Date | Sat, 16 Jun 2018 20:25:11 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 15-ch0xx |
| Motherboard | HP 83BB |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1198MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel HM175 31 |
| BIOS | AMI F.14 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8705G |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.09 GHz |
| Maximum Frequency | 4.09 GHz |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4829 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4896 | |
| Integer Score | 4612 | |
| Floating Point Score | 4975 | |
| Memory Score | 5082 | |
|
AES
|
4896
3.69 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4918
7.68 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4825
38.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4770
66.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3792
3.90 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5064
3.43 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3588
99.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4788
21.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4476
4.06 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4634
144.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4146
110.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5760
396.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
5015
13.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5091
107.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
5058
12.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4818
3.60 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4909
716.9 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4832
14146.1 FPS |
|
|
HDR
|
5088
18.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4849
84.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5456
46.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4719
1.38 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4975
13.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6350
68.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4157
22.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 14727 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13577 | |
| Integer Score | 16483 | |
| Floating Point Score | 18390 | |
| Memory Score | 5569 | |
|
AES
|
13577
10.2 GB/sec |
|
|
LZMA
|
21597
33.7 MB/sec |
|
|
JPEG
|
22729
182.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
19756
274.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
11802
12.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
17193
11.6 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
8264
229.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
17414
79.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
13880
12.6 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
20263
633.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
14186
376.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
15925
1.09 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
22364
62.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
10769
227.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
19728
49.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
21151
15.8 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
19257
2.81 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
20592
60280.4 FPS |
|
|
HDR
|
22658
82.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
18629
326.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
14500
124.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
22061
6.44 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5803
16.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6284
68.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4738
25.3 GB/sec |