|
4722
Single-Core Score |
14488
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | samini_a |
| Upload Date | Sat, 16 Jun 2018 20:14:25 +0000 |
| Views | 76 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 15-ch0xx |
| Motherboard | HP 83BB |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1198MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel HM175 31 |
| BIOS | AMI F.14 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8705G |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.09 GHz |
| Maximum Frequency | 4.09 GHz |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4722 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4609 | |
| Integer Score | 4486 | |
| Floating Point Score | 4834 | |
| Memory Score | 5112 | |
|
AES
|
4609
3.47 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4734
7.39 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4715
37.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4675
64.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3670
3.77 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4920
3.33 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3458
95.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4664
21.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4328
3.92 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4499
140.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4070
108.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5620
386.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
4920
13.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4822
101.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
5001
12.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4659
3.48 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4765
695.9 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4733
13856.8 FPS |
|
|
HDR
|
4976
18.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4652
81.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5329
45.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4614
1.35 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4996
13.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6441
67.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4152
22.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 14488 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 14483 | |
| Integer Score | 15747 | |
| Floating Point Score | 18782 | |
| Memory Score | 5218 | |
|
AES
|
14483
10.9 GB/sec |
|
|
LZMA
|
20397
31.9 MB/sec |
|
|
JPEG
|
21423
172.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
19030
263.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
10869
11.2 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
17232
11.7 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
8111
224.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
16191
73.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
13277
12.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
19225
600.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13872
368.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
15030
1.03 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
21360
59.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
13008
275.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
18983
47.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
20248
15.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
18959
2.77 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
23252
68069.6 FPS |
|
|
HDR
|
23007
83.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
18126
317.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
15017
128.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
21072
6.15 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6031
16.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5431
79.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4340
23.2 GB/sec |