|
4633
Single-Core Score |
13973
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | samini_a |
| Upload Date | Sat, 16 Jun 2018 19:44:08 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 15-ch0xx |
| Motherboard | HP 83BB |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1198MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel HM175 31 |
| BIOS | AMI F.14 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8705G |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.09 GHz |
| Maximum Frequency | 4.09 GHz |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4633 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4428 | |
| Integer Score | 4390 | |
| Floating Point Score | 4749 | |
| Memory Score | 5057 | |
|
AES
|
4428
3.33 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4625
7.22 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4592
37.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4605
63.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3600
3.70 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4780
3.23 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3309
91.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4725
21.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4123
3.74 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4514
141.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3966
105.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5572
383.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
4737
13.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4853
102.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
5082
12.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4578
3.42 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4631
676.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4645
13597.6 FPS |
|
|
HDR
|
4780
17.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4794
84.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5002
42.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4419
1.29 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4852
13.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6608
65.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4035
21.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13973 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 11946 | |
| Integer Score | 15118 | |
| Floating Point Score | 18157 | |
| Memory Score | 5626 | |
|
AES
|
11946
9.00 GB/sec |
|
|
LZMA
|
20336
31.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
20901
168.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
17869
247.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
10495
10.8 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
17197
11.6 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
7598
210.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15502
70.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
12669
11.5 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
17799
556.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13257
352.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
14473
995.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
20414
56.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
14549
307.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
18207
45.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
19173
14.3 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
18009
2.63 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
22218
65041.8 FPS |
|
|
HDR
|
21478
77.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
16977
297.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
14717
125.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
19673
5.75 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6167
17.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6373
67.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4531
24.2 GB/sec |