|
5194
Single-Core Score |
41171
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | stuart_tetley |
| Upload Date | Fri, 15 Jun 2018 21:34:48 +0000 |
| Views | 12 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock X299 Taichi |
| Memory | 64.00 GB DDR4 SDRAM 1600MHz |
| Northbridge | Intel Skylake-X 04 |
| Southbridge | Intel X299 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. P1.40 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-7940X |
| Topology | 1 Processor, 14 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 85 Stepping 4 |
| Base Frequency | 3.03 GHz |
| Maximum Frequency | 4.30 GHz |
| Package | Socket 2066 LGA |
| Codename | Skylake-X |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 14 |
| L3 Cache | 19.3 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5194 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4942 | |
| Integer Score | 5434 | |
| Floating Point Score | 5583 | |
| Memory Score | 4133 | |
|
AES
|
4942
3.72 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5032
7.86 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5088
40.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4905
68.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5033
5.17 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5858
3.96 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5381
149.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5082
23.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5905
5.35 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4968
155.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5122
136.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8445
580.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
5161
14.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
8869
187.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
5966
14.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5020
3.75 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5088
743.0 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5030
14725.1 FPS |
|
|
HDR
|
5455
19.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5183
90.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5383
46.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5098
1.49 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3815
10.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5695
76.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3251
17.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 41171 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 37870 | |
| Integer Score | 46636 | |
| Floating Point Score | 56766 | |
| Memory Score | 6308 | |
|
AES
|
37870
28.5 GB/sec |
|
|
LZMA
|
65938
103.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
55887
449.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
42516
589.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
63003
64.7 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
31922
21.6 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
57038
1.58 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
49754
225.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
56791
51.5 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
23726
741.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
16644
442.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
106109
7.30 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
49750
137.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
74327
1.57 Tflops |
|
|
SFFT
|
88702
221.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
73922
55.2 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
25408
3.71 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
60852
178136.2 FPS |
|
|
HDR
|
52868
191.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
42605
746.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
50741
434.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
71070
20.8 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7719
21.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5277
82.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6163
32.9 GB/sec |