|
6105
Single-Core Score |
21387
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | Alberto98alb |
| Upload Date | Fri, 15 Jun 2018 20:20:22 +0000 |
| Views | 16 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270F GAMING |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1649MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel Z270 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1009 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.32 GHz |
| Maximum Frequency | 4.74 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6105 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5654 | |
| Integer Score | 6015 | |
| Floating Point Score | 5818 | |
| Memory Score | 6849 | |
|
AES
|
5654
4.26 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5727
8.95 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5632
45.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5709
79.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5604
5.76 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6071
4.11 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5433
150.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5633
25.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6525
5.91 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5652
176.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5825
154.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9173
630.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
5939
16.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5948
125.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
5958
14.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5605
4.19 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5662
826.9 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5609
16420.3 FPS |
|
|
HDR
|
5967
21.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5750
100.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6401
54.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5517
1.61 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6680
18.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8453
51.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5692
30.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 21387 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 20803 | |
| Integer Score | 25474 | |
| Floating Point Score | 24540 | |
| Memory Score | 7608 | |
|
AES
|
20803
15.7 GB/sec |
|
|
LZMA
|
25896
40.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
26872
216.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
23472
325.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
23147
23.8 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
21937
14.8 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
25531
707.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
21481
97.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
25843
23.4 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
24254
757.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
21755
578.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
44210
3.04 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
27244
75.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
20527
433.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
25581
63.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
25559
19.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
24619
3.59 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
29621
86713.7 FPS |
|
|
HDR
|
28077
101.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
24307
425.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
18922
161.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
25546
7.46 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
8037
22.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8523
50.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6429
34.3 GB/sec |