|
6178
Single-Core Score |
21349
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | Alberto98alb |
| Upload Date | Fri, 15 Jun 2018 18:46:30 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270F GAMING |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1648MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel Z270 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1009 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.32 GHz |
| Maximum Frequency | 4.84 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6178 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5776 | |
| Integer Score | 6097 | |
| Floating Point Score | 5919 | |
| Memory Score | 6849 | |
|
AES
|
5776
4.35 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5828
9.10 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5756
46.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5742
79.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5717
5.88 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5760
3.90 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5588
154.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5754
26.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6719
6.09 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5716
178.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5949
158.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9373
644.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
6043
16.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6074
128.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
5998
15.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5717
4.27 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5694
831.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5705
16702.2 FPS |
|
|
HDR
|
6054
21.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5901
103.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6514
55.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5669
1.66 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6677
18.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8582
50.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5607
29.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 21349 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 20596 | |
| Integer Score | 25605 | |
| Floating Point Score | 24397 | |
| Memory Score | 7388 | |
|
AES
|
20596
15.5 GB/sec |
|
|
LZMA
|
26591
41.5 MB/sec |
|
|
JPEG
|
27466
221.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
23639
327.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
23417
24.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
22060
14.9 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
25726
713.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
20892
94.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
26050
23.6 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
24238
757.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
21942
582.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
44861
3.08 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
26663
73.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
20505
433.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
25155
62.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
26047
19.5 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
24523
3.58 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
30363
88884.7 FPS |
|
|
HDR
|
28648
103.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
22122
387.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
18667
159.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
25875
7.56 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7789
21.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8247
52.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6280
33.5 GB/sec |