|
6106
Single-Core Score |
21159
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | Alberto98alb |
| Upload Date | Fri, 15 Jun 2018 15:28:48 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270F GAMING |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1601MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel Z270 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1009 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.80 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6106 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5715 | |
| Integer Score | 6083 | |
| Floating Point Score | 5828 | |
| Memory Score | 6673 | |
|
AES
|
5715
4.30 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5691
8.89 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5702
45.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5700
79.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5659
5.82 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5983
4.05 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5954
165.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5662
25.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6662
6.04 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5686
177.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5838
155.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9268
637.2 functions/sec |
|
|
Camera
|
5939
16.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5852
123.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
5758
14.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5658
4.23 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5773
843.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5673
16607.6 FPS |
|
|
HDR
|
5985
21.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5807
101.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6426
55.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5565
1.63 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6544
18.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8334
51.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5450
29.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 21159 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 17455 | |
| Integer Score | 25326 | |
| Floating Point Score | 24712 | |
| Memory Score | 7379 | |
|
AES
|
17455
13.1 GB/sec |
|
|
LZMA
|
25117
39.2 MB/sec |
|
|
JPEG
|
26737
215.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
23533
326.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
22816
23.4 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
21924
14.8 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
25567
708.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
20808
94.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
25112
22.8 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
24082
752.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
22190
589.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
44967
3.09 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
27446
76.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
20617
435.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
25690
64.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
25966
19.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
24373
3.56 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
29826
87313.9 FPS |
|
|
HDR
|
28370
102.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
24391
427.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
19127
163.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
25983
7.59 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7851
21.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8258
52.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6199
33.1 GB/sec |