|
6063
Single-Core Score |
21247
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | Alberto98alb |
| Upload Date | Fri, 15 Jun 2018 14:27:52 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270F GAMING |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1500MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel Z270 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1009 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.80 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6063 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5706 | |
| Integer Score | 6106 | |
| Floating Point Score | 5850 | |
| Memory Score | 6374 | |
|
AES
|
5706
4.30 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5793
9.05 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5693
45.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5708
79.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5701
5.86 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6056
4.10 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5953
165.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5674
25.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6570
5.95 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5677
177.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5888
156.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9277
637.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
6006
16.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6014
127.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
5980
14.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5654
4.22 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5744
838.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5674
16610.0 FPS |
|
|
HDR
|
6018
21.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5578
97.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6459
55.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5592
1.63 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6220
17.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7869
55.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5292
28.3 GB/sec |
| Multi-Core Score | 21247 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 18872 | |
| Integer Score | 25676 | |
| Floating Point Score | 24550 | |
| Memory Score | 6920 | |
|
AES
|
18872
14.2 GB/sec |
|
|
LZMA
|
25695
40.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
27516
221.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
23252
322.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
23404
24.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
22322
15.1 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
25712
712.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
21519
97.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
25407
23.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
24573
767.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
22296
592.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
44396
3.05 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
27964
77.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
20220
427.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
25745
64.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
25847
19.3 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
24698
3.61 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
29852
87387.5 FPS |
|
|
HDR
|
28160
102.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
24651
431.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
18147
155.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
25926
7.57 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7320
20.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7811
55.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5796
31.0 GB/sec |