|
4424
Single-Core Score |
13986
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | samini_a |
| Upload Date | Fri, 15 Jun 2018 08:42:24 +0000 |
| Views | 27 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 15-ch0xx |
| Motherboard | HP 83BB |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1198MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel HM175 31 |
| BIOS | AMI F.14 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8705G |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.09 GHz |
| Maximum Frequency | 4.09 GHz |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4424 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4285 | |
| Integer Score | 4439 | |
| Floating Point Score | 4340 | |
| Memory Score | 4551 | |
|
AES
|
4285
3.23 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4378
6.84 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4303
34.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4018
55.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4284
4.40 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4253
2.88 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4476
124.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3929
17.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4919
4.46 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4055
126.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4238
112.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6542
449.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
4374
12.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4557
96.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
4132
10.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4126
3.08 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4179
610.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4483
13125.2 FPS |
|
|
HDR
|
4487
16.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4370
76.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4531
38.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4225
1.23 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4338
12.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5660
76.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3841
20.5 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13986 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 12010 | |
| Integer Score | 16960 | |
| Floating Point Score | 16237 | |
| Memory Score | 4414 | |
|
AES
|
12010
9.04 GB/sec |
|
|
LZMA
|
18283
28.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
19665
158.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16225
225.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
16487
16.9 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14254
9.65 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
18601
515.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
14265
64.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
12192
11.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
15633
488.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13089
347.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
32106
2.21 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
19449
53.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11594
245.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
17622
43.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
19221
14.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
17836
2.60 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
18774
54958.5 FPS |
|
|
HDR
|
18870
68.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
15026
263.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11343
97.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
18551
5.42 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4500
12.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4987
86.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3834
20.5 GB/sec |