|
4017
Single-Core Score |
12853
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | samini_a |
| Upload Date | Thu, 14 Jun 2018 21:50:06 +0000 |
| Views | 25 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 15-ch0xx |
| Motherboard | HP 83BB |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1198MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel HM175 31 |
| BIOS | AMI F.14 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8705G |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.09 GHz |
| Maximum Frequency | 4.09 GHz |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4017 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4177 | |
| Integer Score | 3755 | |
| Floating Point Score | 4257 | |
| Memory Score | 4207 | |
|
AES
|
4177
3.15 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3879
6.06 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4039
32.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4048
56.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3158
3.25 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4079
2.76 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
2914
80.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3700
16.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3685
3.34 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3571
111.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3359
89.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
4697
323.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
4300
11.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4293
90.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
4652
11.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4110
3.07 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4220
616.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4057
11876.9 FPS |
|
|
HDR
|
4353
15.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4037
70.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4634
39.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4014
1.17 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4294
11.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5548
78.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3126
16.7 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12853 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 11535 | |
| Integer Score | 14041 | |
| Floating Point Score | 16544 | |
| Memory Score | 4971 | |
|
AES
|
11535
8.69 GB/sec |
|
|
LZMA
|
18939
29.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
19727
158.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16217
224.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
10501
10.8 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14877
10.1 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
7363
204.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
13607
61.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
12452
11.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
15674
489.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
11668
310.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
13843
951.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
19655
54.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
9743
206.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
17952
44.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
19260
14.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
17303
2.53 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
21622
63297.9 FPS |
|
|
HDR
|
19350
70.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
14815
259.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
13390
114.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
19200
5.61 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5119
14.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5709
75.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4204
22.5 GB/sec |