|
2660
Single-Core Score |
9190
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | vzns |
| Upload Date | Thu, 15 Mar 2018 19:56:04 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Enterprise (64-bit) |
| Model | MSI MS-7637 |
| Motherboard | MSI H55-GD65 (MS-7637) |
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 763MHz |
| Northbridge | Intel DMI Host Bridge 11 |
| Southbridge | Intel H55 06 |
| BIOS | American Megatrends Inc. V1.5 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-860 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 30 Stepping 5 |
| Base Frequency | 3.21 GHz |
| Maximum Frequency | 3.97 GHz |
| Package | Socket 1156 LGA |
| Codename | Lynnfield |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 2660 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 148 | |
| Integer Score | 2840 | |
| Floating Point Score | 2142 | |
| Memory Score | 3660 | |
|
AES
|
148
114.1 MB/sec |
|
|
LZMA
|
3342
5.22 MB/sec |
|
|
JPEG
|
2997
24.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
2649
36.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2187
2.25 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3171
2.15 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
2505
69.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
2745
12.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
2919
2.65 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
2141
66.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
2719
72.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
4387
301.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
2922
8.10 images/sec |
|
|
SGEMM
|
901
19.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
1791
4.47 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
1950
1.46 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1958
286.0 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
2501
7323.1 FPS |
|
|
HDR
|
3079
11.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
2386
41.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3354
28.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
2507
732.4 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2962
8.21 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7071
61.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2341
12.5 GB/sec |
| Multi-Core Score | 9190 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 665 | |
| Integer Score | 12352 | |
| Floating Point Score | 9133 | |
| Memory Score | 4296 | |
|
AES
|
665
513.2 MB/sec |
|
|
LZMA
|
16068
25.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
14835
119.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
10947
151.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
10517
10.8 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
11324
7.66 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
11430
316.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
11361
51.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
11863
10.7 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
9840
307.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
9907
263.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
20702
1.42 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
13059
36.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3272
69.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
8401
20.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
8536
6.38 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
9160
1.34 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
12776
37402.5 FPS |
|
|
HDR
|
13721
49.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
9522
166.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
10554
90.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
11680
3.41 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3453
9.57 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7046
61.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3259
17.4 GB/sec |