|
2425
Single-Core Score |
8337
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | vzns |
| Upload Date | Thu, 15 Mar 2018 18:47:56 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Enterprise (64-bit) |
| Model | MSI MS-7637 |
| Motherboard | MSI H55-GD65 (MS-7637) |
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 669MHz |
| Northbridge | Intel DMI Host Bridge 11 |
| Southbridge | Intel H55 06 |
| BIOS | American Megatrends Inc. V1.5 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-860 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 30 Stepping 5 |
| Base Frequency | 2.81 GHz |
| Maximum Frequency | 3.48 GHz |
| Package | Socket 1156 LGA |
| Codename | Lynnfield |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 2425 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 135 | |
| Integer Score | 2607 | |
| Floating Point Score | 1969 | |
| Memory Score | 3271 | |
|
AES
|
135
104.4 MB/sec |
|
|
LZMA
|
3058
4.78 MB/sec |
|
|
JPEG
|
2750
22.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
2425
33.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2001
2.06 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
2885
1.95 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
2389
66.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
2510
11.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
2659
2.41 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
1952
61.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
2496
66.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
4010
275.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
2689
7.46 images/sec |
|
|
SGEMM
|
831
17.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
1640
4.09 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
1761
1.32 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1797
262.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
2294
6715.7 FPS |
|
|
HDR
|
2822
10.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
2251
39.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3025
25.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
2348
686.1 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2634
7.30 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6390
67.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2081
11.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 8337 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 604 | |
| Integer Score | 11222 | |
| Floating Point Score | 8338 | |
| Memory Score | 3779 | |
|
AES
|
604
466.2 MB/sec |
|
|
LZMA
|
14727
23.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
13250
106.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
9995
138.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
9578
9.84 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
10458
7.08 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
10368
287.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
10419
47.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
10597
9.60 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
8952
279.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
8866
235.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
18696
1.29 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
12025
33.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3065
64.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
7764
19.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
7886
5.89 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
8282
1.21 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
11534
33766.2 FPS |
|
|
HDR
|
12475
45.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
8811
154.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
9309
79.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
10626
3.10 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3006
8.33 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6283
68.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2858
15.3 GB/sec |