|
2766
Single-Core Score |
9400
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | vzns |
| Upload Date | Thu, 15 Mar 2018 04:54:48 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Enterprise (64-bit) |
| Model | MSI MS-7637 |
| Motherboard | MSI H55-GD65 (MS-7637) |
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 683MHz |
| Northbridge | Intel DMI Host Bridge 11 |
| Southbridge | Intel H55 06 |
| BIOS | American Megatrends Inc. V1.5 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-860 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 30 Stepping 5 |
| Base Frequency | 3.59 GHz |
| Maximum Frequency | 4.43 GHz |
| Package | Socket 1156 LGA |
| Codename | Lynnfield |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 2766 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 157 | |
| Integer Score | 3009 | |
| Floating Point Score | 2286 | |
| Memory Score | 3593 | |
|
AES
|
157
121.2 MB/sec |
|
|
LZMA
|
3390
5.30 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3186
25.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
2805
38.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2329
2.39 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3286
2.22 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
2770
76.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
2911
13.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3112
2.82 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
2260
70.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
2887
76.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
4680
321.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
3108
8.62 images/sec |
|
|
SGEMM
|
965
20.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
1904
4.75 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
2054
1.53 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2093
305.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
2667
7809.5 FPS |
|
|
HDR
|
3257
11.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
2564
44.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3545
30.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
2737
799.4 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2824
7.82 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7104
60.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2313
12.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 9400 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 700 | |
| Integer Score | 12692 | |
| Floating Point Score | 9554 | |
| Memory Score | 3938 | |
|
AES
|
700
540.2 MB/sec |
|
|
LZMA
|
16604
25.9 MB/sec |
|
|
JPEG
|
15463
124.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
11081
153.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
11100
11.4 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
10513
7.11 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
12077
334.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
11688
53.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
12074
10.9 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
10416
325.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
9852
261.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
22046
1.52 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
13662
37.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3452
73.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
8978
22.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
9274
6.93 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
9816
1.43 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
13616
39861.2 FPS |
|
|
HDR
|
13805
50.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
10087
176.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
9871
84.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
12564
3.67 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3079
8.53 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6822
63.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2908
15.5 GB/sec |