|
2928
Single-Core Score |
10026
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | vzns |
| Upload Date | Thu, 15 Mar 2018 04:09:32 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Enterprise (64-bit) |
| Model | MSI MS-7637 |
| Motherboard | MSI H55-GD65 (MS-7637) |
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 723MHz |
| Northbridge | Intel DMI Host Bridge 11 |
| Southbridge | Intel H55 06 |
| BIOS | American Megatrends Inc. V1.5 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-860 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 30 Stepping 5 |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| Maximum Frequency | 4.69 GHz |
| Package | Socket 1156 LGA |
| Codename | Lynnfield |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 2928 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 166 | |
| Integer Score | 3193 | |
| Floating Point Score | 2406 | |
| Memory Score | 3803 | |
|
AES
|
166
128.5 MB/sec |
|
|
LZMA
|
3735
5.83 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3378
27.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
2962
41.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2466
2.54 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3516
2.38 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
2901
80.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3098
14.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3260
2.95 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
2415
75.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3052
81.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
4916
338.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
3277
9.09 images/sec |
|
|
SGEMM
|
1013
21.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
2000
4.99 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
2177
1.63 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2208
322.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
2800
8199.3 FPS |
|
|
HDR
|
3454
12.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
2610
45.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3778
32.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
2916
851.8 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2973
8.24 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7471
57.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2478
13.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 10026 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 745 | |
| Integer Score | 13548 | |
| Floating Point Score | 10194 | |
| Memory Score | 4168 | |
|
AES
|
745
574.9 MB/sec |
|
|
LZMA
|
18233
28.5 MB/sec |
|
|
JPEG
|
16462
132.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
11078
153.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
11754
12.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
11690
7.91 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
12921
358.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
12580
57.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
13223
12.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
11092
346.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10437
277.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
23230
1.60 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
14491
40.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3818
80.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
9568
23.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
9756
7.29 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
10394
1.52 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
14350
42008.6 FPS |
|
|
HDR
|
14546
52.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
10962
192.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
10482
89.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
13391
3.91 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3274
9.07 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7167
60.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3086
16.5 GB/sec |