|
2661
Single-Core Score |
9214
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | vzns |
| Upload Date | Thu, 15 Mar 2018 03:54:30 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Enterprise (64-bit) |
| Model | MSI MS-7637 |
| Motherboard | MSI H55-GD65 (MS-7637) |
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 663MHz |
| Northbridge | Intel DMI Host Bridge 11 |
| Southbridge | Intel H55 06 |
| BIOS | American Megatrends Inc. V1.5 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-860 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 30 Stepping 5 |
| Base Frequency | 3.48 GHz |
| Maximum Frequency | 4.30 GHz |
| Package | Socket 1156 LGA |
| Codename | Lynnfield |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 2661 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 152 | |
| Integer Score | 2922 | |
| Floating Point Score | 2211 | |
| Memory Score | 3378 | |
|
AES
|
152
117.9 MB/sec |
|
|
LZMA
|
3467
5.42 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3096
24.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
2685
37.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2256
2.32 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3213
2.17 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
2663
73.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
2746
12.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3034
2.75 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
2202
68.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
2792
74.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
4514
310.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
3014
8.36 images/sec |
|
|
SGEMM
|
932
19.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
1802
4.49 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
2013
1.50 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2030
296.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
2581
7557.9 FPS |
|
|
HDR
|
3168
11.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
2430
42.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3477
29.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
2672
780.7 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2637
7.31 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6575
65.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2225
11.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 9214 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 688 | |
| Integer Score | 12508 | |
| Floating Point Score | 9306 | |
| Memory Score | 3798 | |
|
AES
|
688
530.7 MB/sec |
|
|
LZMA
|
16587
25.9 MB/sec |
|
|
JPEG
|
15259
122.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
10843
150.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
10795
11.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
10583
7.16 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
11766
326.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
11684
53.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
12097
11.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
10198
318.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
9451
251.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
21343
1.47 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
13678
37.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3558
75.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
8646
21.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
8898
6.65 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
9420
1.38 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
13041
38176.4 FPS |
|
|
HDR
|
13612
49.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
9970
174.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
9444
80.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
12155
3.55 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2943
8.15 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6591
65.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2826
15.1 GB/sec |