|
3796
Single-Core Score |
11299
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.2 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | pmivehchi |
| Upload Date | Sun, 11 Mar 2018 19:43:56 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Dell Inc. XPS 15 9530 |
| Motherboard | Dell Inc. XPS 15 9530 |
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 799MHz |
| Northbridge | Intel Haswell 06 |
| Southbridge | Intel HM87 C2 |
| BIOS | Dell Inc. A09 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4712HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 2.29 GHz |
| Maximum Frequency | 3.29 GHz |
| Package | Socket 1364 BGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3796 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3511 | |
| Integer Score | 3899 | |
| Floating Point Score | 3456 | |
| Memory Score | 4145 | |
|
AES
|
3511
2.64 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3934
6.15 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3732
30.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3740
51.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3502
3.60 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3697
2.50 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3867
107.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3621
16.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4346
3.94 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3468
108.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3642
96.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5923
407.3 functions/sec |
|
|
Camera
|
3817
10.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2962
62.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
3362
8.38 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3279
2.45 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3296
481.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3634
10640.3 FPS |
|
|
HDR
|
3799
13.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3458
60.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3912
33.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3507
1.02 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3596
9.96 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5413
80.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3660
19.5 GB/sec |
| Multi-Core Score | 11299 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 11875 | |
| Integer Score | 13476 | |
| Floating Point Score | 12493 | |
| Memory Score | 4464 | |
|
AES
|
11875
8.94 GB/sec |
|
|
LZMA
|
15138
23.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
15955
128.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
13646
189.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
12014
12.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
12213
8.26 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
13047
361.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
11535
52.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
11156
10.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
11959
373.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10870
288.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
22495
1.55 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
15109
41.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
8326
176.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
12602
31.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
13037
9.74 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
12417
1.81 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
15880
46486.8 FPS |
|
|
HDR
|
15453
56.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
11156
195.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
10978
93.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
14530
4.24 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5008
13.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5272
82.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3371
18.0 GB/sec |