|
6073
Single-Core Score |
21461
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.2 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | Kaudii |
| Upload Date | Sun, 11 Mar 2018 18:08:08 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.13.3 (Build 17D102) |
| Model | iMac (27-inch Retina Mid 2017) |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| Memory | 32.00 GB 3200 MHz DDR4 |
| BIOS | Apple Inc. IM183.88Z.0154.B00.1712220135 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6073 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3789 | |
| Integer Score | 5903 | |
| Floating Point Score | 6012 | |
| Memory Score | 7118 | |
|
AES
|
3789
2.85 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5203
8.13 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5852
47.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5496
76.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5714
5.87 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6982
4.72 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4947
137.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4769
21.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6599
5.98 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5133
160.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5747
152.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9601
660.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
6089
16.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5979
126.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
6343
15.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5473
4.09 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5144
751.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6378
18671.6 FPS |
|
|
HDR
|
6872
24.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6140
107.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6534
55.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5467
1.60 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6975
19.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8026
53.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6443
34.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 21461 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 21581 | |
| Integer Score | 25403 | |
| Floating Point Score | 24622 | |
| Memory Score | 7820 | |
|
AES
|
21581
16.3 GB/sec |
|
|
LZMA
|
23967
37.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
28273
227.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
24421
338.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
21785
22.4 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
28061
19.0 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
17273
478.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
20322
92.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
28181
25.5 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
22474
702.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
24974
663.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
45381
3.12 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
28340
78.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
17016
359.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
26193
65.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
24578
18.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
23649
3.45 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
33482
98015.9 FPS |
|
|
HDR
|
29096
105.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
25942
454.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
20304
173.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
25024
7.31 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
8471
23.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8033
53.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
7028
37.5 GB/sec |