|
6078
Single-Core Score |
21465
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.2 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | Kaudii |
| Upload Date | Sun, 11 Mar 2018 17:17:28 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.13.3 (Build 17D102) |
| Model | iMac (27-inch Retina Mid 2017) |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| Memory | 32.00 GB 3200 MHz DDR4 |
| BIOS | Apple Inc. IM183.88Z.0154.B00.1712220135 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6078 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3792 | |
| Integer Score | 5899 | |
| Floating Point Score | 6036 | |
| Memory Score | 7116 | |
|
AES
|
3792
2.86 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5191
8.11 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5825
46.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5485
76.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5674
5.83 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6833
4.62 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5006
138.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4764
21.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6642
6.02 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5187
162.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5766
153.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9572
658.2 functions/sec |
|
|
Camera
|
6096
16.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6036
127.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
6477
16.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5569
4.16 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5151
752.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6397
18728.8 FPS |
|
|
HDR
|
6891
25.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6127
107.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6391
54.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5500
1.61 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6955
19.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8043
53.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6442
34.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 21465 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 22731 | |
| Integer Score | 25236 | |
| Floating Point Score | 24738 | |
| Memory Score | 7753 | |
|
AES
|
22731
17.1 GB/sec |
|
|
LZMA
|
23832
37.2 MB/sec |
|
|
JPEG
|
28345
228.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
24345
337.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
21598
22.2 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
27826
18.8 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
17051
472.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
20595
93.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
27493
24.9 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
22377
699.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
24415
648.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
45140
3.10 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
28358
78.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
17032
360.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
26400
65.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
25269
18.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
23330
3.41 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
33683
98603.5 FPS |
|
|
HDR
|
28994
105.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
25866
453.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
20040
171.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
25859
7.55 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
8395
23.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8015
54.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6928
37.0 GB/sec |