|
4980
Single-Core Score |
16241
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.2 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | kana |
| Upload Date | Sun, 11 Mar 2018 12:48:59 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.13.3 (Build 17D47) |
| Model | iMac18,3 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 1.0 |
| Memory | 32.00 GB 1866 MHz DDR3 |
| BIOS | Apple Inc. IM183.88Z.0157.B00.1802080917 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4980 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4076 | |
| Integer Score | 5337 | |
| Floating Point Score | 5040 | |
| Memory Score | 4313 | |
|
AES
|
4076
3.07 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4966
7.76 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5435
43.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4855
67.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4987
5.13 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5531
3.74 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4704
130.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4357
19.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6012
5.45 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4794
149.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5124
136.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8896
611.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
5498
15.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4805
101.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
5317
13.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4460
3.33 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4419
645.4 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5952
17426.0 FPS |
|
|
HDR
|
4924
17.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5135
90.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5744
49.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4824
1.41 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4025
11.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6087
71.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3275
17.5 GB/sec |
| Multi-Core Score | 16241 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 10417 | |
| Integer Score | 19756 | |
| Floating Point Score | 19792 | |
| Memory Score | 4462 | |
|
AES
|
10417
7.85 GB/sec |
|
|
LZMA
|
20755
32.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
25497
205.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
17984
249.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
17488
18.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
16305
11.0 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
11847
328.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
16841
76.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
20904
18.9 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
19862
620.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
17626
468.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
36961
2.54 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
24144
66.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
15262
322.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
22276
55.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
19497
14.6 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
19331
2.82 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
28532
83523.7 FPS |
|
|
HDR
|
19768
71.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
21108
369.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
14162
121.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
21579
6.30 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4592
12.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5972
72.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3240
17.3 GB/sec |