|
6067
Single-Core Score |
21783
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.2 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | Kaudii |
| Upload Date | Fri, 09 Mar 2018 22:24:42 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.13.3 (Build 17D47) |
| Model | iMac (27-inch Retina Mid 2017) |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| Memory | 32.00 GB 3200 MHz DDR4 |
| BIOS | Apple Inc. IM183.88Z.0153.B00.1712141501 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6067 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3792 | |
| Integer Score | 5886 | |
| Floating Point Score | 6020 | |
| Memory Score | 7113 | |
|
AES
|
3792
2.86 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5129
8.01 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5836
47.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5362
74.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5669
5.83 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6864
4.64 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5015
139.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4758
21.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6582
5.96 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5193
162.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5855
155.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9562
657.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
6074
16.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5961
126.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
6318
15.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5577
4.17 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5100
744.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6384
18688.7 FPS |
|
|
HDR
|
6880
24.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6129
107.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6491
55.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5552
1.62 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6992
19.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8013
54.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6424
34.3 GB/sec |
| Multi-Core Score | 21783 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 22586 | |
| Integer Score | 25716 | |
| Floating Point Score | 25052 | |
| Memory Score | 7829 | |
|
AES
|
22586
17.0 GB/sec |
|
|
LZMA
|
24323
38.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
28501
229.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
24398
338.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
21713
22.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
28047
19.0 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
19576
542.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
20585
93.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
28515
25.8 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
22424
700.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
24618
654.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
45326
3.12 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
28247
78.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
19163
405.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
26724
66.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
24470
18.3 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
23848
3.48 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
33627
98439.9 FPS |
|
|
HDR
|
29345
106.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
25678
449.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
19764
169.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
25974
7.59 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
8461
23.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8054
53.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
7043
37.6 GB/sec |