|
5699
Single-Core Score |
16953
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | tronco22 |
| Upload Date | Fri, 09 Mar 2018 18:28:17 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. Z170 PRO GAMING |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1299MHz |
| Northbridge | Intel Skylake 07 |
| Southbridge | Intel Z170 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 0908 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-6600K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Maximum Frequency | 4.50 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5699 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5525 | |
| Integer Score | 5703 | |
| Floating Point Score | 5512 | |
| Memory Score | 6013 | |
|
AES
|
5525
4.16 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5361
8.37 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5346
43.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5440
75.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5249
5.40 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5547
3.75 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5593
155.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5272
23.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6209
5.63 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5419
169.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5406
143.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8664
595.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
5616
15.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5591
118.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
5596
14.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5322
3.98 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5436
793.9 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5349
15660.4 FPS |
|
|
HDR
|
5631
20.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5449
95.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5891
50.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5372
1.57 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5922
16.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7282
59.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5043
26.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 16953 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 16588 | |
| Integer Score | 19926 | |
| Floating Point Score | 19540 | |
| Memory Score | 6475 | |
|
AES
|
16588
12.5 GB/sec |
|
|
LZMA
|
18671
29.2 MB/sec |
|
|
JPEG
|
20365
163.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
17946
248.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
20644
21.2 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14511
9.82 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
21293
590.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
18985
86.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
22276
20.2 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
18814
587.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
16194
430.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
32471
2.23 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
21526
59.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
17291
365.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
22841
56.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
21052
15.7 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
18901
2.76 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
20778
60826.0 FPS |
|
|
HDR
|
20011
72.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
19829
347.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
15153
129.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
21156
6.18 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7080
19.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7240
59.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5297
28.3 GB/sec |